سفر به اروپا

برای اطلاع از آخرین تور ها مشخصات خود و خودروی خود را به شماره 09192160060 sms نمایید.
آخرین اخبار گروه

برگشت   سایت تخصصی دودیفرانسیل ها، تورهای گردشگری و ورزشی > انجمن پاترولی ها > نگهداری از پاترول و مسائل آن

توجه

پاسخ
قدیمی ۱۷-۰۵-۱۳۸۹, ۲۳:۰۴   #21
aidin
عضو سایت

آواتار aidin

موقعیت: ارومیه
تشکر شده 101 بار در 63 پست
پیشفرض

[نقل قول از=Bijan]
اصلا این مساله ضعیف و قوی بودن ترمز کاسه ای و دیسکی مساله مقایسه سیب و پرتقاله!! یعنی این دوتا فرق میکنن با هم...یعنی نمیشه مقایسه مستقیم کرد....اینکه توی ماشین های جدید از سیستم دیسک استفاده میشه به چند دلیله:
1: کنترل بیشتر روی نیروی ترمز...یعنی فشار پیستون تقسیم بر مساحت کفشک لنت ضربدر متوسط ضریب اصطکاک لنت و دیسک "با در نظر گرفتن قطر درگیر دیسک"... میشه متوسط گشتاور ترمز... که تقریبا توی تمام طول عمر مفید لنت و دیسک ثابته...ولی توی ترمز کاسه ای خیلی متغیر تره...
2: توانایی ذاتی سیستم دیسکی در رگلاژ دایمیش
3: کمتر کردن نیروی گشتاور اینرسی چرخ در حالت دیسکی....همون دلیلی که به خاطرش از لاستیک های سبکتر و رینگ های آلیاژی استفاده میکنند...هرجی که جرم بیشتری رو تو فاصله بیشتری از مرکز دوران چرخ داشته باشید، گشتاور اینرسی چرخ بیشتره و در واقع نیروی بیشتری برای تغییر سرعت دوران چرخ نیاز خواهید داشت "اتلاف انرژی بیشتر برای سرعت گرفتن و نیاز به ترمز قویتر برای کم کردن سرعت" این خاصیت به خاطر اختلاف فرم کلی سیستم دیسکی و کاسه ای هست ...توی سیستم کاسه ای کلا جرم بالاتری دارید و بعلاوه مقدار زیادی از این جرم هم توی دورترین فاصله از مرکز چرخه که منظور همون لبه کاسه هست....
4: توانایی بهتر سیستم دیسک ترمز برای دفع حرارت و آلودگی های احتمالی مثل گل و لای و آب
5:طراحی مکانیکی ساده تر بدلیل وارد شدن گشتاور کمتر به دیسک به خاطر کوتاه تر بودن بازوی نیرو "نسبت به حالت کاسه"
6- امکان سرویس ساده تر و راحت تر سیستم دیسک ترمز
(البته سیسنم کاسه ای هم مزایایی داره که توی بعضی از حالت ها و شرایط اونو تبدیل به انتخاب مناسبتر میکنه)
بحث های مکانیکی خیلی مفصل هستند دوستان و با نوشتن و اینا یه مقداری سخته انتقال منظور...
موفق باشید و شاد

پاسخ:

بیژن جان من از حرف هام قصد ارجحیت یکی بر دیگری رو نداشتم تمام حرف هایی هم که فرموده قبول دارم اینم هممون میدونیم که سیستم کاسه ای الان دیگه منسوخ شده چهار برابر این مزیت ها هم میشه مزیت برا دیسکی آورد اما راجع به این مقایستون نسبت به سیب و پرتقال باید ببینیم که نیازمون دو تا سیبه یا یه سیب و یه پرتقال!!! (حالا من باز متوجه نشدم که شما نقض کردی این ارجحیت رو تو سیستم های قدیمی یا نه؟ ما از رو تستامون به این نتیجه رسیدیم شاید اشتباه باشه اما من تا امروز دلیل نقضش رو ندیدم و اگر هم دیدم اونوقت قول میدم برم و بررسی کنم تا دلیل تناقض رو پیدا کنم)
من نمی خوام نظر بدم که اگه دو تا سیستم هم دیسکی بشه بده شاید اصلا عالی هم باشه
من میخوام بگم که ما باید ببینیم محیطی که داریم روش بحث میکنیم ظرفیتش اصلا دو تا سیب یا دو تا پرتقال؟ ماشینی که سوار میشیم مال کدوم دهه هست؟( دوستان من از این حرف منظور دیگه ای دارم و نمی خوام بگم که این خوبه یا بده) ما باید با توجه به نیازهامون دنبال جواب بریم، سیستم ترمز درسته نیاز به سعی و خطا داره اما این باید تو شرایط آزمایشگاهی انجام بشه نه رو ماشینی که آخر هفته شاید یه خانواده رو می بره برا تفریح!!!
ما اینجا جم شدیم که از پاترلمون با دوستامون لذت ببریم نه اینکه سر یه اشتباه یا ماجرا جویی اعلامیه بشیم رو دیوار!!!
حالا که ما این امکانات رو نداریم باید محطاطانه تر برخورد کنیم و با احتیاط و مطالعه جلو بریم تا با کمترین صدمه به نتیجه مطلوب برسیم.
در هر حال من نظرم اینه که شاید حیاطی ترین قسمت تو ماشین که حافظ جون و مالتونه سیستم ترمزه با توجه به گفته های قبلی اساتید که سیستم انتقال نیروی پاترول قدرتیه نه سرعتی بهتره زیاد به سمت این سیستم نریم البته بدون نظر کارشناسی و الا منم دوست دارم که رو سیستم ها کار کنم و نتیجش رو روو ماشینم ببینم!!!
امیدوارم حرف هام ناراحتتون نکرده باشه ولی واقعا تصادفاتی که دیدم و خانواده هایی که دور و برم کم هم نبودن که با یه اشتباه متلاشی شدن نمی ذاره بی تفاوت باشم نسبت به افرادی که دوستشون دارم و مخصوصا تو این چند روز اندازه چند سال ازشون درس گرفتم.
همتون از ته دل دوست دارم.
ممنونم.
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۱۲:۵۸   #22
Bijan
عضو سایت

آواتار Bijan

موقعیت: karaj
تشکر شده 111 بار در 60 پست
پیشفرض

آیدین عزیز...
من توی نوشتم واضح توضیح دادم که سیستم دیسکی مزایا و برتری های اساسی داره و فقط آخر نوشته این مطلب رو اضافه کردم که توی بعضی موقعیت های خاص و نادر هنوز از سیستم کاسه ای استفاده میشه....در مورد دستکاری سیستم ترمز و آزمون و خطا هم کاملا و صد در صد با شما موافقم و این کار رو بسیار خطرناک میدونم... باید به صحبت های شما اینم اضافه کنم که دوستان عزیز اولا پاترول اصلا و ابدا ماشینی برای سرعت و شتاب بالا ( چه شتاب بالا توی سرعت گیری و چه توی ترمز کردن) نیست و این رو شما به منزله یه ضعف نبینید...رانندگی با پاترول با رانندگی با پراید فرق داره و در ضمن رانندگی نه مسابقه هست و نه مساله حیثیت و این مسایل... سرعت ایمن پاترول حداکثر 100-110 کیلومتر اونم توی اتوبان هست و توی شهر که باید خیلی کمتر باشه.... در ضمن وقتی که شما با یه ماشین 2 تنی شاسی بلند رانندگی میکنید نه فقط باید مراقب خودتون باشید ، بلکه باید دایما این رو در نظر داشته باشید که بی احتیاطی شما ممکن باعث به خطر افتادن سلامتی و جان بقیه انسانهایی بشه که دارن رانندگی میکنن.... همیشه از دیدن کسایی که با شاسی بلند ها مثل ماشین های مسابقه ای رانندگی میکنن و با دید رو کم کنی و حال گیری و کورس گذاشتن وارد ترافیک میشن ناراحت میشم و تا جایی هم که از دستم بر بیاد جلوگیری میکنم..... از همه شما دوستان هم خواهش میکنم با متانت در خور شخصیت انسانی رانندگی کنید به حقوق همه احترام بگذارید....متشکرم
پ.ن:"With great power...comes great responsibility"
موفق باشید و شاد
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۱۴:۳۴   #23
persika
عضو سایت

آواتار persika

موقعیت: تهران , محلات
تشکر شده 596 بار در 193 پست
persika ارسال پیام توسط یاهو به
پیشفرض

روغن کلاچ وروغن ترمز یکی هستند آیا....؟؟؟(آخه یه روغن ترمز خارجی -bendix-دارم روش نوشته ترمز وکلاچ ولی ایرانیها-فومن شیمی- فقط نوشته روغن ترمز)
اگه جواب مثبت هست چه رنگی بریزم؟؟
جواب سوالم در مورد اون قطعه ای را که تصویرش هم فرستادم اگه می دونید بدید.....
ممنون
persika آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۱۵:۱۳   #24
aidin
عضو سایت

آواتار aidin

موقعیت: ارومیه
تشکر شده 101 بار در 63 پست
پیشفرض

بیژن جان منم موافقم با نظرت اما وقتی دوتا متنا رو پشت سرهم خوندم گفتم شاید توضیحم ناقص بوده نخاستم که شخص ثالثی اگه مطلبو دنبال کرد شبهه ای براش ایجاد بشه از توضیحاتت ممنونم.
persika عزیز باید ببینی چی ریختن قبلا توش آبیه یا زرد از همون بریز اگرم زرد بود و خواستی آبی بریزی توصیه میکنم همینجوری اضافه نکن اول زرد رو کامل خالی کن و با مایع مخصوص که تتو مکانیکی ها هست داخل سیستم رو شستشو بده بعد تخلیه ی اون مایع از آبی استفاده کن
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۱۸:۰۶   #25
hamid244
مدیرکل داخلی

آواتار hamid244

موقعیت: tehran
تشکر شده 649 بار در 76 پست
پیشفرض

دوستان تر مز کاسه ای یا کفشکی برای ماشین های باری و ماشین های هست که وزن بالا یا بار زیاد دارن اگر شما برداری نیسان را دیسکی کنی وقتی 2تن بار بزنه زمانی که ترمز بگیره انگار که کلاژ رو فشار داده پدال میره پایین می چسبه انگار که نه انگار ترمز گرفتی و ترمز کاسهای مختص به بار زیاد مثل 18 چرخ ها هست ولی شما ببینید این کشنده های چینی رو که به علت نداشتن ترمز کاسه ای و وجود دیسکی بودن چرخ جلو و قدرت جمع کردن ماشین رو نداره و فاجعه افرین هست تر مز دیسکی این ترمز برای سواری ها صدق می کنه واگر زمانی که شما ترمز شدید با پاترول میزنید میبینید حداقل یکیاز چرخ های عقب قفل می کنه و اکثرا باید ریگلاژ بشه تعویض لنت سخت تر از دیسکی هست و...ولی در دیسکی ماشین به یک پتانسیل نرمال میرسه و سریع چرخ ها قفل نمی کنه و بروز تر هست و فناوری بهتری داره اون قطعه ای که زیر ماشین هست 2تا کار انجام میده یکی جعبه تقسیم روغن و به صورت مساوی روغن رو تقسیم میکنه و جای هوا گیری هم داره و در داخلش یک ساچمه هست که حالت تراز بودن رسیدن روغن رو داره
پایدار باشید
بالا رو ولش کن عاشق 1چیزم
اونم تویوتاست
hamid244 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۲۰:۲۵   #26
Bijan
عضو سایت

آواتار Bijan

پیشفرض

حمید عزیز این حرف شما اشتباهه عزیز جان... همین الان ماشین های سنگین اروپایی هم توی ترمز چرخ جلو از دیسک ترمز استفاده میکنند.( ولوو - اسکانیا - *** - مان - بنز) این سیستم ترمز دیسکی الان روی چرخهای واگن های قطار هم استفاده میشه که دلیلش همون مزایایی هست که توی نوشته های قبلیم آورده بودم.... دلیل قفل کردن چرخ عقب در موقع ترمز شدید قویتر بودن سیستم کاسه ای نیست..بلکه تقسیم نیرو نا متعادل روی محور جلو و محور عقب هست.... توی شتاب گیری تعادل نیروی وزن ماشین به سمت محور عقب و توی ترمز گیری به محور جلو منتقل میشه و به این دلیل هست سیستم انتقال قدرت محور عقب برای گشتاور و نیروی بالاتری نسبت به محور جلو طراحی میشه و سیستم ترمز چرخهای جلو برای تحمل نیروی ترمز بیشتری نسبت به محور عقب طراحی میشند...... وقتی شما ترمز میکنید بسته به شدت ترمز نیروی وزن ماشینتون به محور جلو منتقل میشه که باعث حالت شیرجه رفتن شاسی و بدنه میشه...توی ترمز های شدید عقب ماشین های شاسی بلند (خصوصا ماشین هایی با شاسی های دارای طراحی قدیمی تر مثل پاترول های ما) تقریبا از زمین بلند میشه و اینو یه ناظر از پشت ماشین میتونه ببینه... وقتی که نیروی وزن روی محور کمتر میشه به همون نسبت هم نیروی اصطکاک لاستیک های اون محور با زمین کم میشه (نیرو وزن وارد بر لاستیک ضربدر ضریب اصطکاک لاستیک و آسفالت مساوی نیروی اصطکاک لاستیک با آسفالت یا خودمونیش میشه گیر لاستیک به زمین) و این دلیل قفل کردن سریع لاستیک های عقب هست...برای جلوگیری از این مساله قفل کردن طراحی سیستم ترمز محور عقب رو جوری انجام میدن که همیشه نیروی ترمز کمتری نسبت به محور جلو ایجاد کنه... باز هم بگم که بحثش مفصله....
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۲۰:۳۴   #27
Bijan
عضو سایت

آواتار Bijan

پیشفرض

اون چینی ها مشکل طراحی سیستم ترمز و نقص اساسی دارن..مثلا حجم کم مخزن هوای فشرده که باعث میشه توی ترمز های پیاپی خالی بشه و ...
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۲۰:۳۵   #28
mehdim
عضو سایت

آواتار mehdim

موقعیت: تهران
تشکر شده 494 بار در 169 پست
پیشفرض

سلام بر دوستان
اگر لنت ترمز و بوستر و لوله هاي ترمز و روغن ترمز را همواره چك كنيد و در زمان مناسب نسبت به رگلا‍‍ژ لنت و يا تعويض لنت و لوازم پمپ و بوستر و سرويس دورهاي اقدام كنيد قاعدتا به مشكل بر نميخوريد
پيشنهاد دوستانه من اين است از دستكاري سيستم ترمز بپرهيزيد و يا اگر مجبور به اينكار هستيد سيستم ترمز يك خودرو با شرايط يكسان با پاترول از لحاظ وزن و ارتفاع خودرو را انتخاب كنيد ( ترجيحا پاترول يا لندكروز مدل بالا)
با bijan موافقم
ارادتمند شما مهدي
mehdim آفلاین است   پاسخ با نقل قول
قدیمی ۱۸-۰۵-۱۳۸۹, ۲۳:۵۲   #29
بهمن
عضو سایت

آواتار بهمن

موقعیت: اهواز-تهران
تشکر شده 350 بار در 169 پست
بهمن ارسال پیام توسط یاهو به
پیشفرض

من که از ترمز های ماشینم راضی هستم. هیچ وقت هم انتظار ترمز زانتا رو از (رخش بی قرارم ) ندارم.
قدیمی ۱۹-۰۵-۱۳۸۹, ۰۹:۲۹   #30
pourya
عضو سایت

آواتار pourya

موقعیت: كرمانشاه
تشکر شده 320 بار در 154 پست
pourya ارسال پیام توسط یاهو به
پیشفرض

حميد هم بد نمي گه!
ما يه وانت داريم براي جا به جايي مصالح ساختماني استفاده مي كنيم!
وقتي كه بار توش نيست ترمز هاش كله مي كنند! يعني وحشتناك عالي هستند!
وقتي بار مي زني توش !حدا اكثر يك تن! ترمز نگو كلاچ بگو!
pourya آفلاین است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال