PDA

مشاهده نسخه کامل : فشار روغن مناسب برای پاترول

mehdim
۶-۰۴-۱۳۸۹, ۱۴:۱۷
سلام بر دوستان عزیز
دیدم در قسمت حداکثر سرعت بحث فشار روغن شده و این موضوع مهم اینجا جاش خالی بود
درجه فشار روغن مناسب برای پاترول 4درب 6 سیلندر و 4درب 4 سیلند و 2درب 4 سیلندر کدام عدد را باید نشان دهد (باتوجه به فصول سرد وگرم )
منتظر نظرات و تجربیات سازنده شما هستیم
با تشکر
http://www.4x4iran.com/{e_FILE}public/1277635630_76_FT0_1277493911_107_ft1287_dsc01464a. jpg

Shazdeh
۶-۰۴-۱۳۸۹, ۱۵:۰۹
مهدی جان سلام، باز هم دستت درد نکنه که یک تاپیک خوب و جدید باز کردی. ماشین من ( منظورم همونیه که تو بهش میگی ابری ) سرد گرمش همیشه موقع حرکت بعد از 6 و هنگام در جا کار کردن بالای 3 قرار میگیره، مواقعی که روغن کم کنم هم میاد روی 3 که اون موقع میفهمم که باید روغن بریزم، آخه مال من روغن ازش چکه میکنه

persika
۶-۰۴-۱۳۸۹, ۱۶:۰۸
بالخره فشار روغن استاندارد پاترول 6 سیلندر و4سیلندر چقدر هست وموقع درجا کار کردن آمپر باید روی چه عددی باشه؟؟!!باتوجه به اینکه فشار روغن توی 6سیلندرها بیشتر باید باشه!
حسین آقا.باتوجه به اینکه با پاترولهای زیادی زیر دستتون میاد یه راهنمایی بکنید.ماشین من که 6سیلندر هم هست هیچوقت به 6 نرسیده فشار روغنش.همیشه 3 وخورده ای بیشتر نبوده.....

INSANE TROLL
۶-۰۴-۱۳۸۹, ۲۱:۵۰
پارسال فشار روغن ماشینم کم بود چون درجا حدود 2 و در حرکت به کمی بالاتر از 3 میرسید(6سیلندر) و فکر میکردم از اویل پمپ و این قضایا باشه ولی با عوض کردن فشنگی روغن مشکل حل شد. الان وقتی موتور در دمای نرماله درجا حدود3 ودر دور بالا به حدود 5 میرسه. ضمنا فشنگی اصلی 50 چوق برام اب خورد. نمیدونم قیمتش همینه یا؟!

Hossein
۶-۰۴-۱۳۸۹, ۲۲:۴۱
در مورد فشار روغن پاترول6 سیلندر:
کنار موتور سمت راست یه قوطی مستطیلی شکل می بینید که از آنشیلنگ هایی داخل و خارج شده که به اصطلاح روغن خنک کن می گویند.روغن در رادیات مخصوص میرود و آب موتور نیز در آن جریان دارد و باعث خنک شدن روغن و غلظ شدن روغن موتور میشود ... این دستگاه حسن های خیلی خوبی در شرایط مختلف برای ماشین دارد به صورتی که در جاهای گرم که وارد میشوید ماشین دیرتر جوش می آورد و به اصطلاح می گویند موتور پاترول سرد کاره چون دمای آب بین 65 تا 73 در نوسانه و اینطوری موتور نرم و راحت کار میکنه ولی برخی ماشین ها مثل پژو اصطلاحا گرم کار می گویند و دما بین 85 تا 95 درجه در نوسانه(به همین دلیل 206 و زانتیا روغن موتور غلسظ مخصوص خودشون را دارند!!!!) و به دلیل داشتن روغن خنک در 6 سیلندر همیشه غلظت روغن و فشار روغن در پاترول 6 سیلندر بیشتر از 4 سیلندر هست و اما اگر درجه بین 3 تا 6 را نمایش میدهد در 6 سیلندر استاندارد هست و مشکلی نیست و اما اگر کمتر نشان میدهد ابتدا فشنگی روغن را چک نمایید ،سپس روغن موتور خودرو را تعویض نمایید و از روغن بهتری استفاده نمایید و در پایان اگر مشکل حل نشد به سراغ مکانیک و چک کردن اویل پمپ بپردازید....

اما 4 سیلندر:
پاترول 4 سیلندر به دلیل نداشتن روغن خنک کن فشار کمتری را نشان میده بین 2.5 تا 5 شاید ولی از 2یا 2.5 اگر پایین تر بیاد خطرناکه....

دوستان فراموش نکنید روغن موتور حکم خون در رگهای ماشین را داره پس در 3500 کیلومتر سعی کنید در پاترول عوضش کنید و دوم از مارک های معتبر استفاده کنید و از مارک های متفرقه و یا فله ای استفاده نکنید چون اونها بعد از تصفیه روغن سوخته با چسب قاطی می کنند و به بازار میفرستند!!!! که ای برای ماشین بسیار خطرناکه ....حتی یکی از دوستان که در اینترنت هم هستند شغلشون همین بود و کارخانه تصفیه روغن سوخته وپخش روغن فله ای داشت که الحمدوالله ایشان ورشکست شدند ولی باز هم تو بازار زیادن و سعی کنید روغن را از مراکز معتبر تهیه نمایید....

Hossein
۶-۰۴-۱۳۸۹, ۲۲:۴۳
البته فشار روغن در موارد زیر باید تغییر کنه و عادیه:
سرما و گرمای فصل ، سرعت و مسافت طی شده زیاد ، سر بالایی ،داغ شدن زیاد موتور ،موتور سرد و ....

بهمن
۷-۰۴-۱۳۸۹, ۰۲:۳۳
حسین جان به تازگی روغن و ***** را عوض کردم و روغن لیکومولی ریختم ولی تفاوتی نکرد . خودم فکر میکنم از پمپ هستش که ضعیف شده یا آشغال گرفته. البته از دفعه بعد از روغن بهران پیشتاز استفاده میکنم. چون روغن بسیار خوبیه. من راجع به روغن خیلی تحقیق کردم و بهترین روغن هایی که میشه مصرف کرد و 3500 تا عوضش کرد اینا هستن : بهران **** پیشتاز و پیشتاز که 15 و 9 هزار تومان هستن. روغن های 12000 و 9000 ایرانول که 12 و 9 هزار تومان هستن.

Shazdeh
۷-۰۴-۱۳۸۹, ۰۷:۳۳
من هم معمولا روغن بهران پیشتاز میریزم ولی ایندفعه به پیشنهاد تعویض روغنی بهرالن تکتاز ریختم که گرونتر هم هست. ضمنا من فشنگی رو 15 تومن خریدم.

Hossein
۷-۰۴-۱۳۸۹, ۰۸:۰۳

persika
۷-۰۴-۱۳۸۹, ۱۰:۴۵
مشکل آمپر روغن ماشین من حل شد.همون چیزی بود که حسین آقا میگفتند.ویسکوزیته روغن زیاد بود وبرای رفعش یهSTP بهش اضافه کردم وبه اصطلاح روغن یه کم سفت شد(بااینکه میدونم مکملهای روغن اکثرا مضر هستند ولی چون تازه روغن عوض کرده بودم دلم نیومد دوباره عوضش کنم )

INSANE TROLL
۷-۰۴-۱۳۸۹, ۱۳:۰۳
persikaجان ویسکوزیته کم بوده و با STP زیادش کردی. اگه فشنگی روغن هم خراب باشه با اضافه کردن STP فشار سنج مقدار بیشتری رو نشون میده. به هر حال از سلامت فشنگی مطمئن شو تا STP بیخود به خورد رخشت ندی

saeedk
۹-۰۴-۱۳۸۹, ۱۹:۴۹
سلام دوستان
من روغن ماشینمو هر 4000 کیلومتر عوض میکنم
و ***** روغن هم هر 10000 تا تقریبا چند ساله روغن کاسترول *** دیزلی میریزم
فشار روغنم درحالت توقف میاد زیر 2 یعنی تقریبا یک
میخواستم ببینم امکان داره بعدا مشکلی پیش بیاد و ممکنه فشار کم از روغن باشه؟
جناب حسین اقا گفتن فشار روغن زیر 2 خطرناکه برای 4سیلندر
ممنون میشم راهنماییم کنید
سعید

Hossein
۹-۰۴-۱۳۸۹, ۲۳:۰۰

وحید
۹-۰۴-۱۳۸۹, ۲۳:۳۲
آقا اصلا درجه روغن من کار نمیکنه
گاز هم میدم فرقی نمیکنه؟
اشکال از کجاشه؟

mehdim
۱۰-۰۴-۱۳۸۹, ۱۲:۰۲
persika جان
با حسین و INSANE TROLL موافقم
STP مکملی است که برای افزایش غلظت و (ویسکوزیته) به روغن در موارد خاص اضافه می شود و برای موتور پاترول سالم شما نیازی به استفاده از STP نیست
به نظرم STP را در موارد زیر به کار میبرند :
1- در موتور هایی که روغن سوزی دارند جهت کاهش دود آبی خروجی اگزوز(و غالب کردن خودرو به مردم)0
2-کاهش سر و صدای موتور خودروهای فرسوده
3- موتور هایی که تحت فشار زیاد در دمای زیاد کار میکنند
4-جیپهای 4 سیلندر قدیمی جهت جلوگیری از یاتاقان زدن
5-...
در هر صورت این دوپینگ را از موتور پاترولت دور کن که اگر عادت کنه با روغن عادی سر و صداش زیاد میشه
با تشکر MEHDIM

Saeid-Nikan
۱۳-۰۴-۱۳۸۹, ۱۶:۲۸
لطف کنین برای 2 در 4 سیلندر هم بنویسین ، خرس من تو حات عادی یه نمه کمتر از 3 هست وقتی هم فشار رو موتور باشه حداکثر یه نمه بیشتر از 3 ، عادیه یا ؟؟؟؟؟

aidin
۱۶-۰۵-۱۳۸۹, ۱۶:۰۷
[نقل قول از=بهمن]
حسین جان به تازگی روغن و ***** را عوض کردم و روغن لیکومولی ریختم ولی تفاوتی نکرد . خودم فکر میکنم از پمپ هستش که ضعیف شده یا آشغال گرفته. البته از دفعه بعد از روغن بهران پیشتاز استفاده میکنم. چون روغن بسیار خوبیه. من راجع به روغن خیلی تحقیق کردم و بهترین روغن هایی که میشه مصرف کرد و 3500 تا عوضش کرد اینا هستن : بهران **** پیشتاز و پیشتاز که 15 و 9 هزار تومان هستن. روغن های 12000 و 9000 ایرانول که 12 و 9 هزار تومان هستن.

پاسخ:

بهمن جان این گفته شما شاید از روی تجربه چند ساله ای باشه که دارید البته باید در انتخاب روغن موتور به شاخص گرانروی اون توجه کرد که در چه رتبه ای قرار می گیره که این شاخص به چند عامل بستگی داره:
1- فصل و شرایط آب و هوایی که شما در اون زندگی میکنی و حتی ارتفاع از سطح دریا( البته این عامل در مقایسه با دما و منطقه آب و هوایی و فصل کمتر در نظر گرفته میشه)
2- نوع خودرو و شرایط کاری خودرو
3- نوع موتور و آلیاژهای به کار رفته در موتور
من بیشتر دیدم که تو بحث ها کارشناس ها توصیه می کنند که بهتره روغن موتور خودرو مال همون کشور سازنده خودرو باشه البته من نمی خوام که بگم این حرف 100% درسته و میدونم که اساتید می توونند که هزارتا دلیل نقض براش بیارند.
در واقع خودروسازها هم با پیروی از این شیوه به نوعی در صصد حمایت از صنعت پالایش کشورشون هستند اما نکته ای هم که در اینجا قابل تا مله اینه که شرکت های تولید کننده روغن موتور بیشتر برای گسترش بازار خود روغن موتورهای خود را در اختیار خوروساز مورد نظر قرار می دهند و به نوعی حامی مالی آن ها میشوند و خودرو ساز هم تولیدات خود را با این نوع روغن موتور تست ومیکند و بهبود می بخشد نتیجه؟
مثل این میمونه که پیچ و مهره 8 هم تو ایران تولید میشه هم تو آلمان اما مسلما اونیکه تو آلمان ساخته شده تو یک کارخونه راحت تر چفت میشه و کارایی بیشتری داره نسبت به اینکه پیچ آلمانی رو با مهره ایرانی چفت کنیم.(نمی دونم تعبیرم درست هست یا نه منظور من تو این مثال مقایسه کیفیت نیست بلکه استانداردهای بخوصوص هرکدومه که هرچقدرم از یه قانون پیروی کنن باز برا خودشون یه دلایلی دارند که تفاوت بینشون ایجاد میکنه)
استدلال قسمت آخر نظر خودمه که البته قبلا تو یه کاری بهش رسیدیم امیدوارم که درست باشه همچنان!!!!
باز اگه ایرادی دیدین منو راهنمایی کنید.
ممنون

عماد0141
۲۸-۱۰-۱۳۸۹, ۱۱:۰۰
سلام 1سوال خدمت اساتید داشتم
من امپر روغنم اوایل تو حرکت روی 3.5 و درجا روی 2 وای میستاد تا اینکه یهو متوجه شدم رفته روی 6!!!! یه مدت رو 6 میموند همش الان هم بین محدوده 5 تا 3 در گردشه
با فشار گاز هم تغییر نمیکه واسه خودش حال میکنه در ضمن وقتی هم که سوییچ رو باز میکنم(موتور خاموش) امپر روغن میاد بالا دورو بر 3 4
حالا میخواستم بدونم مشکل از نشانگر امپر هست یا جایه دیگه

farshid
۳۰-۱۰-۱۳۸۹, ۱۳:۱۲
دوست عزیز آمپر سالمه ولی گیج روغن خرابه که باید عوض کنید و باید ماشین وقتی خاموشه و سوییچ روشن باید آمپر حرکت کنه و روی عدد صفر ثابت بمالند.

عماد0141
۳۰-۱۰-۱۳۸۹, ۱۴:۲۷
ممنون فرشید جان!
این گیج روغن همونیه که روغن رو نشان میده چقدره دیگه؟ همون که روش H L داره؟ ولی فک نکنم منظورت این باشه چون ربطی نداره با هم

shell man
۳۰-۱۰-۱۳۸۹, ۱۴:۵۷
دوست من منظورش فشنگي روغن بود كه اصليش حدود 90/000 تومان قيمتشه و متفرقه هم از 20/000 تا 50/000 تومان كه همشون هم ميگن اصليه ولي 2 روز هم كار نميكنه و فشار روغن رو هم درست نشون نميده و معمولا" رو 1 هستش و تو سرعت بالا شايد به 3 برسه

shahram
۱۶-۱۲-۱۳۸۹, ۱۸:۱۶
من تازه روغن و *****شو عوض کردم، هیچ تغییری نکرده.
تو سرعت تا 3 و 4 بیشتر بالا نمیاد، در جا هم که کار میکنه رو صفره اما وقتی که گرم باشه در غیر این صورت بعد از روشن شدن معمولا رو 1.

سهند
۸-۰۵-۱۳۹۰, ۱۴:۲۳
طبق دفترچه راهنما ماشین امپر روغن باید بین 2 تا4 باشه چند وقت بود امپر ماشین از 2 بیشتر نمیشد بعدم موتور که گرم میشد امپر میخوابید یکی از دوستان تعمیر کار گفت افت فشار روغن داری البته قبلش یه دونه قوری روغن که همون شمع فشار روغنه عوض کن امروز با کلی دردسر تونستم بازش کنم چون برای اینکا ربدون دست زدن به بقیه اجزا موتور یه اچار دست ساز مخصوص میخواد که فقط تعمیرکارای پاترول دارن خودم که هر کاری کردم نشد ومجبور شدم بتعمیرکار مراجعه کنم که با اون اچار مخصوص دست سازشون وبعد از باز کردن باتری در عرض یک دقیقه اونو باز کردن یه دونه قوری روغن با مارک ژاپن البته نمیدونم واقعا ژاپن بود یا نه اما تعمیرکار گفت خوبه گرفتم به 28000 تومن وده تومنم دادم بتعمیرکار عوضش کرد برام جالبه که جای اچار خور این شمع روغت پشته وروبه تنه موتوروزیر منیفولد برای همین بازو بستش خیلی سخته تازه اونم ماشین من که تا بحال باز نشده بود خلاصه الان فشار در حالت سلو تقریبا یکم کمتر 3 هستش ودر حالت گاز خور یکم بیشتر 3 تا حدود 4 هم میاد بنظرم مشکل حل شده باشه اینم تجربه بنده از تعویض (قوری)روغن!!!!!

1352
۱۷-۰۹-۱۳۹۰, ۲۳:۱۶
مشکل آمپر روغن ماشین من حل شد.همون چیزی بود که حسین آقا میگفتند.ویسکوزیته روغن زیاد بود وبرای رفعش یهstp بهش اضافه کردم وبه اصطلاح روغن یه کم سفت شد(بااینکه میدونم مکملهای روغن اکثرا مضر هستند ولی چون تازه روغن عوض کرده بودم دلم نیومد دوباره عوضش کنم )
درود .ویسکوزیته کم بود.(گرانروی)

power
۲۵-۰۳-۱۳۹۱, ۰۱:۳۷
آمپر روغن من هم خوب بود تا اینکه یه بارکی دیدم اومده زیر صفر. فکر کردم فشنگی خراب شده رفتم یکی گرفتم عوض کردم و عوض کردنش هم بدبختی داشتم مگه باز می شد. الان هم معمولا امپر خوابیده است فقط وقتی گاز می دی میاد بالا. روی پنچ و شش یه وقت هایی می بینی رو دو و سه خلاصه واسه خودش هر جایی دوست داشت وا می ایسته. می گم نکنه مشکل از فشنگی نباشه فشار روغنم نوسان داشته باشه. هر چند شک ندارم که فشنگی روغن هم مورد داره مگه می شه فشار روغن اینقدر نوسان داشته باشه اویل پمپ یا کار می کنه یا نمی کنه خب. :attachment455:

1352
۲۵-۰۳-۱۳۹۱, ۲۰:۵۴
درود.
فشار روغن نمیتونه این اندازه نوسان داشته باشه.
مشکل از فشنگی روغنه.

power
۲۵-۰۳-۱۳۹۱, ۲۳:۲۶
ایی که این یارو داد گفت اقا چینیه دونه ای هم 15 تومن. اصلی اش هم پیدا نمی شه. بدی ما ایرانی ها اینه که اولا در مورد چیزهایی که اصلا خودمون هم مطمئن نیستیم شدیدا با قطعیت صد در صد اظهار نظر می کنیم در ثانی در مورد مسائلی که بر همگان واضح و مبرهن می باشد جوری تردید می کنیم که بیا و ببین. خب بگو من ندارم شاید یکی دیگه داشته باشه. من هم گرفتم انداختم روش این شد. می گم باز و بسته کردنش مکافات داشتم ها. مجبور شدم استارت رو وا کنم بعد.

لوب مطلب: اصلی اش کجاها یافت می شه. قیمت تقریبی که البته زیاد هم مهم نیست

1352
۲۶-۰۳-۱۳۹۱, ۰۷:۵۸
درود.
دفعه ی اول سخت بود.
یک آچار 14 کوتاه داشته باشی نیازی به باز کردن استارت نداری.
موقع بستن هم زیاد سفتش نکن.
به اندازه ی یک پشت ناخن موقع بستن روی رزوه های فشنگی چسب بمال حتی اگه بدون اچار هم ببندی نشتی روغن نخواهی داشت.
"....آقا این جنسش خوبه ؟
_هر کی برده راضیه.
=اصلیه ؟
_حدود 50 تا آورده بودم این آخریشه...."
=ضمانت داره؟
_نه. ولی تابحال کسی نیامده بگه کار نکرده
=چند؟
_راستش قیمتش که 1000000توممنه ولی شما بده 100 تومن....."

mirza
۶-۰۷-۱۳۹۱, ۲۲:۰۵
لطفاروغن نفت پارس استفاده نمایید پارس ارس وپارس پایدارو****پایدار سپاس ازدوستان ارجمند

salman
۶-۰۷-۱۳۹۱, ۲۳:۴۲
با سلام خدمت اساتید محترم
آیا هنگام استفاده از کولر افت فشار روغن به طوریکه آمپر روغن بین 1 تا 2 قرار بگیره طبیعیه یا خیر؟
در حالت عادی فشار روی تقریبا 3 است
پاترول 2 در 4 سیلندر
با تشکر

محمود76
۷-۰۷-۱۳۹۱, ۰۰:۵۸
سلام.منم وقتی کولر میزنم فشار روغن میاد پایین.فکر کنم طبییه

sajjad 4*4
۷-۰۷-۱۳۹۱, ۰۱:۱۵
سلام منم دودرب 4سیلندر دارم وقتی صبحا روشن میکنم که روغن سرده سریع میاد رو3یکم بیشتر تو سلو ولی وقتی خوب گرم بشت سلوش ار 3 میاد پایین تر وقی راه میوفتم دورموتور میاد بالا برمیگرده از 3 به بالا درمورد روغن هم یک دوستی دارم تعویض روغن داره ولی آمل فروش روغن ایرانول بشکه هستش نه تصفیه شده بلکه همون روغنی که کارخونه میکنه تو ظرف میفروشه که الان چند ساله دارم توی 206 و پارترولم میریزم خیلیم عالیه چقد هم از نظر شستن موتو عالی عمل میکنه

منم وقتی کولر میکیرم چون حرارت موتور بیشتر میشه روغن رقیق تر میشه فشارشو از دست میده ولی اشکال نداده من 1000کیلومتر با کولر روشن یک سره حرکت کردم عادیه

jeri
۹-۰۷-۱۳۹۱, ۰۵:۵۱
سلام
پاترول من هم 4در 6سیلندره مدل 67 که 2 هفته خریدم و فشار روغنش سرد باشه یا گرم ، در جا کار کنه یا فشار روش باشه ، روس 3 هستش
به نظرتون مشکل داره ؟

admiralII
۱۹-۰۱-۱۳۹۲, ۱۰:۳۵
ببخشيد من سوالم رو اينجا ميپرسم
لندكروز 3 اف من هم آمپر آب و هم آمپر فشار روغنش كار ميكرد
يه روغن عوض كردم از نوع روغن ديزلي ريختم توش.
بازم كار ميكرد.
بردم پيش يه مكانيك كه كاربراتور رو تنظيم كنه. بعد از 1 روز كه برگردوندم نه آمپر آب و نه روغن كار نميكردن.
آب با عوض كردن كپسول مشكلش حل شد.اما
فشنگي روغن رو باز كردم از جاش روغن به راحتي مياد بيرون(ممكنه گرفتگي داشته باشه)
با مولتي متر گرفتم و بين بدنه تا آمپر ارتباط قطعه 1 نو گرفتم بين بدنه تا آمپر ارتباط داشت ولي وقتي بستم بازم كار نكرد.
سيم رو كه اتصال كوتاه ميكنم آمپر مياد بالا پس مشكل از آمپر و سيم كشي نيست.
تو دستور عمل كارخانه تويوتا نگاه كردم نوشته :
1ويسكوزيته روغن رو چك كنيد و رنگش كه تغيير نكرده باشه
روغن من تازه است و خيلي هم سفته
2سطح روغن رو چك كنيد
كه مال من درسته
3مرحله 3 يه كار سختيه چون تو كاتالوگ يه فشار سنج روغن نشون داده كه بسته جاي كپسول و گفته بايد در حالت idle(نميدونم منظورش خاموش يا سلو هست) فشار بايد 4.3 psi
و در دور موتور 4000 36تا71 psi باشه.
من كه همچين دستگاهي ندارم به نظر شما چه كار كنم.
كسي راهنمائي خاصي داره؟

morteza-sh
۱۹-۰۱-۱۳۹۲, ۱۴:۴۲
یک مانومتر تا 10 بار (گیج عقربه کمپرسور) بگیر با یه تبدیل ببند سرجای فشنگی روغن و یا اگه جای بستن نداره سرش شلنگ نازک اضافه کن و ببند وماشین را روشن کن . رو عقربه فشار روغن معلومه.